Talán ez az egyik legjobban rettegett betegség a díszmadártartók körében. A félelemben nagy szerepet játszik, hogy ez a betegség a zoonózisok közé tartozik, azaz az állatoktól az emberek is elkaphatják. Bár a betegség akár halálos kimenetelű is lehet, az esetek nagy részében tünetmentesen lezajlik, ha pedig idejekorán diagnosztizálják, akkor antibiotikummal eredményesen gyógyítható.
A betegséget a Chlamydia psittaci nevű Gram-negatív baktérium okozza. Emberekre elsősorban a papagájok által hordozott törzsei a leginkább veszélyesek -- innen a papagájkór elnevezés. Mivel nem csak papagájokat, hanem gyakorlatilag bármely madarat megfertőzhet, így 1942 óta a sokkal találóbb ornitózis néven említik. A chlamydiák ellenálló képessége nem túl nagy, magas hőmérsékleten (65 °C felett) illetve fertőtlenítő szerek hatására rövid idő alatt elpusztulnak. Gyógyítása tetraciklin vagy doxiciklin alapú gyógyszerekkel lehetséges. A betegség emberről emberre nagyon nehezen, csak rendkívül ritka esetekben terjed át. Magas lázzal, fejfájással járó influenzaszerű tüneteket produkál. Szövődményként úgynevezett interstitialis tüdőgyulladást okozhat.
Tüneteit a madaraknál gyakran összekeverik a szalmonellózis fertőzéssel, természetesen a kezelés ebben az esetben teljesen hatástalan lesz. A lappangási idő három naptól két hétig terjedhet.